#10 Rzecz o ptakach, Noah Strycker


Ostatnio w wydawniczym świecie zapanowała moda na przyrodnicze tematy. „Sekretne życie drzew”, „Duchowe życie zwierząt”, „Nieznane więzi natury”, „Sekretne życie krów”… To tylko kilka przykładowych tytułów. Miłośnicy natury z pewnością mają w ostatnich latach duży wybór 😉 Sama omijałam taką tematykę, nie ciągnęło mnie zupełnie do literatury tego typu. Gdyby „Rzecz o ptakach” nie trafiła w moje ręce, raczej nie spojrzałabym w jej stronę w księgarni. Nie znam się na poszczególnych gatunkach ptaków, czy ich zwyczajach, dlatego też nie sądziłam, że książka o takim temacie zdoła mnie zainteresować.

Autorem „Rzeczy o ptakach” jest Noah Strycker, ornitolog i podróżnik żyjący w Stanach Zjednoczonych. Analizuje on na co dzień poszczególne ptasie zwyczaje, prowadzi obserwacje, a naturę ptaków rozpatruje nie tylko od czysto ornitologicznej strony. W swoich rozważaniach odwołuje się do wielu dziedzin, między innymi do psychologii, historii, medycyny, sztuki, popkultury, czy sportu. Co te zagadnienia mają wspólnego z ptakami? Jak się okazuje – wiele. Strycker, opisując rozmaite gatunki, wplata własne doświadczenia i obserwacje konkretnych ptaków. Zawiera przemyślenia, anegdoty, wspomina o filmach na YouTube z ptakami w roli głównej, do tego dodaje informacje ze świata nauki i wyniki badań na przestrzeni lat. Brzmi jak niezły miszmasz, prawda? Mimo to wszystko tworzy spójną całość – autor posługuje się łatwym językiem, ale też tłumaczy swoim czytelnikom trudniejsze terminy i sformułowania. Trzeba również dodać, że reportaż ten mocno opiera się na amerykańskim gruncie, tak więc części opisywanych gatunków nie uświadczymy na naszej europejskiej ziemi.

Książka podzielona jest na 3 części: umysł, ciało i duch. Każda z nich dzieli się na podrozdziały, rozpoczęte rysunkiem. Opisany jest w nich jeden konkretny gatunek. Łącznie jest ich 13 – wewnątrz znajdziemy charakterystykę szpaków, gołębi, albatrosów, pingwinów, kur, czy kolibrów. Strycker pisze o ich zaskakujących umiejętnościach. I tak, przykładowo gołąb potrafi powrócić do domu z dużej odległości, altannik buduje i przystraja domek dla swojej ukochanej, kolibry prowadzą ze sobą zaciekłe wojny, a papugi wykazują się poczuciem rytmu.

Fascynujące i zadziwiające jest to, jak autor powiązał różne ptasie zachowania ze światem ludzi. Oprócz swojej pasji ma także niebywały talent w postaci wyszukiwania analogii z ptasich oraz ludzkich nawyków. Zawartych jest wiele interesujących faktów z życia ptaków, które jednocześnie pokazują jak wiele nas z nimi łączy. Strycker rzetelnie zestawił dotychczasową naukową wiedzę razem ze swoimi wnioskami na temat prezentowanych przykładów. Ukazał też, jak wiele zagadnień nie zostało jeszcze zbadanych.

Być może ornitolodzy, czy zapaleni znawcy tematu nie dowiedzą się niczego nowego, ale myślę, że dla ptasiarzy i miłośników przyrody jest to pozycja warta uwagi. Ta książka w pewien sposób udowadnia, że tak odległy świat ptaków jest nam bliższy niż mogłoby się wydawać.

Ostrożnie podchodziłam do tej książki, przeglądając jedynie fragmenty. Przeleżała na mojej półce długie miesiące, zanim w końcu postanowiłam ją dokończyć. I bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Może to znak, że powinnam rozważyć lekturę pozostałych książek utrzymanych w tej tematyce? Zobaczymy 😉 A Wy? Czytacie takie pozycje, czy jednak wolicie powieści? Dajcie znać 😊

Autor: Noah Strycker
Tytuł: Rzecz o ptakach
Tytuł oryginału: The thing with feathers
Wydawnictwo: Muza
Tłumaczenie: Michał Radziszewski
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 322

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa recenzja, lubię takie książki :)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
    iskraczyta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieję, że nie zawiedzie Twoich oczekiwań. Miłej lektury! ;)
    Pozdrawiam, Aneta

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat ta książka nie jest dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz